Program Bokmässan

2018-09-21

I monter B04:60 hittar du vår debattscen HOPPET, nedan ser du programmet för hela bokmässan 2018 – Varmt välkommen!

Vill du även åka vårt ”Bokmässetåg” till Göteborg från Stockholm? Kika här.

TORSDAG
kl 9.30: Välkomna!
kl 11: Marit Törnqvist, ”Den lyckliga ön” (Rabén & Sjögren)
kl 11.30: Rebecka Bohlin, ”5 härskartekniker – 50 motståndsstrategier” (Ordfront)
kl 12: Khaled Alesmael, ”Selamlik” (Leopard)
kl 12.30: Elisabeth Åsbrink, ”Orden som formade Sverige” (N&K)
kl 13: Andrea Lundgren, ”Nordisk fauna” (N&K)
kl 13.30: Johan Ehrenberg (ETC)
kl 14: Ellen Ekman och Elin Johansson, ”Veckan före barnbidraget” & ”Hemma hela sommaren” (Rabén & Sjögren)
kl 14.30: Kent Werne, ”Allt är en konspiration” (Ordfront)
kl 15: Greider & Linderborg, ”Populistiska manifestet” (N&K)
kl 15.30: Johan Ehrenberg (ETC)
kl 16: John Lapidus, ”Vårdstölden” (Leopard)
kl 16.30: Patrik Lundberg, ”Berättelsen om Sverige – en bok om demokrati” (Rabén & Sjögren)
kl 17: Theodor Kallifatides, ”Slaget om Troja” (Albert Bonnier)
kl 17.30: Stina Oscarson, ”Tror du att du kan…” (Leopard)

FREDAG
kl 9.30: Välkomna!
kl 10: Hanna Strömbom (ETC Göteborg)
kl 10.30: Johan Ehrenberg (ETC)
kl 11: Khaled Alesmael, ”Selamlik” (Leopard)
kl 11.30: Michael Zygar, ”Imperiet måste dö” (Ordfront)
kl 12: Niviaq Korneliussen, ”Homo Sapienne (Leopard)
kl 12.30: Johanna Palmström, ”Det gäller livet” (Leopard)
kl 13: Marianne Lindberg De Geer, ”Under belägring” (Brombergs)
kl 13.30: Jonas Gardell, ”Till minne av en villkorslös kärlek” (Norstedts)
kl 14: Carl Johan De Geer och Ulrika Nandra, ”Ondska” (Leopard)
kl 14.30: Fatemeh Khavari, ”Jag stannar till slutet” (Norstedts)
kl 15: Åsa Moberg, ”Snart är det 1968” (N&K)
kl 16: Johan Ehrenberg (ETC)
kl 16.30: Ida Östensson & Thor Rutgersson, ”Allt vi inte pratar om” (Bonnier Bookery)
kl 17: Göran Greider (Ordfront)
kl 17.30: Thomas Arnroth, ”Livets ord, del 2” (Galago)
kl 18: Agnes Lidbeck, ”Förlåten” (Norstedts)
kl 18.30: Sara Heyman, ”Sjukt, syster!” (Verbal)

LÖRDAG
kl 9.30: Annelie Nordström, ”Min trädgård är full av skärvor” (Leopard)
kl 10: Khaled Alesmael, ”Selamlik” (Leopard)
kl 10.30: Johan Ehrenberg (ETC)
kl 11: Alexandra Pascalidou, ”Mammorna” (Atlas)
kl 11.30: Silvana Imam, ”Silvana” (Norstedts)
kl 12: Carl Johan De Geer och Ulrika Nandra, ”Ondska” (Leopard)
kl 12.30: Henrik Arnstad, ”Hatade demokrati” (Norstedts)
kl 13: Aleksa Lundberg, ”Bögtjejen” (Brombergs)
kl 13.30: Johannes Anyuru, ”Strömavbrottets barn” (Norstedts)
kl 14: Gudrun Schyman & Johanna Palmström, ”Det gäller livet” (Leopard)
kl 14.30: Per Schlingmann, ”Harpsund tur och retur” (Piratförlaget)
kl 15: Emma Knyckare, ”Hit med flaskan – handbok för panikslagna mammor” (Brombergs)
kl 15.30: Andreas Gustavsson, ”Kometen som tänder deras himmel” (ETC/Leopard)
kl 16: Niviaq Korneliussen, ”Homo Sapienne” (Leopard)
kl 16.30: Jan Guillou, ”Den som dödar drömmar sover aldrig” (Piratförlaget)
kl 17: Johan Ehrenberg (ETC)
kl 17.30: Joakim Medin, ”Orbanistan” (Verbal)

SÖNDAG
kl 9.30: Göran Therborn, ”Kapitalet, överheten och alla vi andra” (Arkiv)
kl 10: Sven Wollter, ”Britas resa” (Ordfront)
kl 10.30: Sami Said, ”Människan är den vackraste staden” (N&K)
kl 11: Khaled Alesmael, ”Selamlik” (Leopard)
kl 11.30: Aagård & Kazmierska, ”Popkulturens död” (Atlas)
kl 12: Yolanda Bohm (Brombergs)
kl 12.30: Bjereld & Demker, ”Digital demokrati?” (Atlas)
kl 13: Elise Karlsson, ”Gränsen” (N&K)
kl 13.30: Johan Ehrenberg (ETC)
kl 14: Didier Eribon, ”Tillbaka till Reims” (Verbal)
kl 14.30: Jack Werner, ”Jag skiter i att det är fejk…” (Albert Bonnier)
kl 15: Tack!